BTW-wijzigingen 2016
Category : BTW
Vanaf 01/01/2016 veranderen de volgende zaken op BTW-vlak:
Renovatie van woningen
Het verlaagde tarief van 6% dat van toepassing is voor de renovatie van woningen blijft weliswaar behouden, maar de woning dient nu minstens 10 jaar oud te zijn daar waar dit vroeger maar 5 jaar was.
Verhoging van de omzetdrempel
De omzetdrempel verhoogt van 15.000 EUR naar 25.000 EUR. Ondernemingen die minder dan 25.000 EUR omzet per jaar factureren, hebben dus de keuze om dit al dan niet met BTW te doen.
Factuurdatum bepaalt de opeisbaarheid
Voor transacties tussen ondernemingen zal voortaan de factuurdatum bepalen wanneer de BTW moet worden voldaan; tenzij er voorschotten gefactureerd worden, zal de BTW dus pas opeisbaar zijn op factuurdatum.
Voor ondernemingen die voor de overheid werken, zal de datum van (gedeeltelijke) betaling van de factuur het tijdstip bepalen waarop de BTW opeisbaar is.
Bestuursmandaten van rechtspersonen worden onderworpen aan BTW
Waar men vroeger nog de keuze had om bestuursmandaten van rechtspersonen al dan niet aan de BTW-plicht te onderwerpen, zal dit nu niet langer het geval zijn.
Vanaf 1 april 2016 zullen mandaten van rechtspersonen definitief onderworpen zijn aan de BTW-plicht. Het vroegere keuzestelsel vervalt daarbij.
Wijzigingen naar het tarief van 0%
- Pro Deo diensten van gerechtsdeurwaarders
Wijzigingen naar het tarief van 6%
Het verlaagd BTW-tarief van 6% is vanaf nu ook van toepassing op:
- Schoolgebouwen
- De levering van schoolgebouwen voor school-of universitair onderwijs
- De werken in onroerende staat aan schoolgebouwen
- De onroerende leasing van schoolgebouwen
- Assistentiehonden (volgt nu de regeling blindegeleidehonden)
- Speciale uitrusting voor assistentiehonden
- Diensten verleend door dierenartsen
- Opleiding van assistentiehonden
Wijzigingen naar het tarief van 21%
- Afzonderlijk verkochte weekbladen, tijdschriften en artikels